عربی سهل است اگر…

میثم دریکوندی

 

عربی، دومین درس دفترچه عمومی آزمون سراسري است که در میان بیشتر داوطلبان، چندان جایگاه دوست داشتنی و خوبی ندارد. خیلی از داوطلبان با این درس مشکل دارند و وقتی اسم

عربی می آید، بعضی ها، چهار ستون بدنشان می لرزد. گروهی، اخم هایشان درهم می رود و از نظر برخی از داوطلبان هم، امان از عربی و سختی هایش! اما کافی است كه پای اظهار نظر گروه دیگری از داوطلبان نیز بنشینیم. از نظر آنان، اگر درس عربی، طبق اصول درست مطالعه این درس خوانده شود، واقعا درس چندان سختی نیست؛ بلکه شیرین و جذاب نیز هست. اگر جزو اين دسته از داوطلبان هستید به شما تبریک می گویم، و اگر از جمله داوطلبانی هستید که به دلیل سختی عربی از مطالعه آن صرف نظر کرده اید، باید اشاره کنیم که عربی درس مهمی است و با وجود اینکه ضریب دو دارد، اما به دلیل اینکه بسیاری از داوطلبان در نحوه مطالعه و تست زنی این درس مشکل دارند و در كنكور نمی توانند درصد خوبی در این درس کسب کنند، گروهی که در این درس، چند تست درست بيشتر در مقايسه با ديگران می زنند، می توانند رتبه قابل قبول تر و بهتری به دست آورند. اگر برای شما هم، مانند بسیاری دیگر از داوطلبان، کسب رتبه خوب و رسیدن به آرزوها و اهداف مورد نظرتان ارزشمند است، حتما به درس عربی به عنوان یک درس مهم توجه داشته باشید. برخی از شما حتما با خودتان می گویید که من در این درس ضعف دارم و الان چطور می توانم نتیجه خوبی در این درس بگیرم؟ در جواب شما باید بگوییم که اگر از همین الان و طبق اصولی که در این مقاله اشاره می کنیم، درس عربی را جزو برنامه مطالعاتی خود بیاورید، حتماً می توانید در آن، نتایج بسیار خوبی را کسب کنید. ما افرادی را در سا ل های قبل داشته ایم که در همان سال برگزاري کنکور، عربیِ خود را با تلاش و کوشش تقویت کرده و به حد بسیار خوبی رسانده اند. حتما این سؤال پیش می آید که اگر بخواهیم درس عربی را به خوبی برای کنکور مطالعه کنیم، اول چه چیزی را بايد بخوانیم و از کجا شروع کنیم. برای پاسخ به این سؤال، لازم است كه بدانید سؤالات عربی در کنکور شامل چند قسمت است: ترجمه ، درک مطلب و قواعد.

1- بخش اول، ترجمه، که تقريبا شامل هشت سؤال است و ترجمه عربی به فارسی، ترجمه فارسی به عربی(تعریب) و سؤال از مفهوم جمله يا عبارت را در بر می گیرد.

2- بخش دوم، درک مطلب است که تقريبا نه سؤال را در بر می گیرد و شامل سؤالات از متن و تشکیل (حرکت گذاری) و تجزیه و ترکیب (التحلیل الصرفی والاعراب) است.

3- بخش سوم، مربوط به قواعد عربی دو و سه است که شامل سؤالات اعلال، مرفوعات، منصوبات و سؤال از انواع اعراب و اعراب فعل مضارع و صفت و مضاف الیه و … می شود.

اگر به این بودجه بندی توجه کنید، متوجه خواهید شد که اگر هشت سؤال ترجمه و چهار سؤال درک مطلب را، که همگی مربوط به دانستن ترجمه است، با هم جمع کنیم، اين سؤالات حدود پنجاه درصد از سؤالات عربی را در آزمون سراسري بر می گیرد؛ البته حتماً می دانید که گاهی پاسخگویی به قواعد نیز، مستقیم یا غیرمستقیم، با دانستن ترجمه ارتباط دارد؛ با وجود این، ارزش ترجمه و درک واژگان، ارزشی بیش از پنجاه درصد را داراست. به همین خاطر، به شما داوطلب عزیز پیشنهاد می کنیم كه کار خواندن عربی را با ترجمه شروع کنید و تا آخر، مطالعه و تست و تمرین و … را در این قسمت رها نکنید.

به عنوان گام اول در ترجمه، سراغ انواع فعل ها بروید و سعی کنید كه به آن افعال تسلط کافی پیدا کنید و پس از مرور افعال، شروع به تست زدن نمایيد و اشکالات و نقاط ضعف خود را پیدا کنید و تا آنجا که می توانید، دایره فراگیری لغات خود را افزایش دهید، و اگر می خواهید در ترجمه واقعاً موفق باشید سعی کنید که هر وقتی هر تست عربی را می بینيد، به لغات آن توجه ویژه ای داشته باشید و آنها را به خاطر بسپارید. پس از مدتی اين کلمات، عبارات و واژگان تکرار می شود و به این صورت، شما می توانید در ترجمه متون عربی موفق شوید.

در گام دوم باید به سراغ متون درک مطلب بروید. این متن ها، علاوه بر فعل ها، شامل لغات مهم ديگر نیز هستند. خواندن این درک مطلب ها توانایی شما را در ترجمه متونی که در کنکور داده می شود، بالا خواهد برد؛ پس با حوصله، همه لغات مشکل را بیابید و یاد بگیرید. برای انجام این کار، به صورت آهسته و پیوسته، هفته ای یک تا سه متن درک مطلب بخوانید و سعی کنید كه به آن مطالب تسلط پیدا کنید. پس از مدتی که به خواندن و ترجمه درک مطلب پرداختید، متوجه می شوید که چقدر درک مطلب برایتان راحت تر و آسان تر شده است. علت آن هم تکراری بودن بسیاری از لغات و فعل هاست. دو نکته ای که شما داوطلب عزیز در زمینه ترجمه متون عربی باید بدانید، این است که در عربی، با دانستن ریشه یک فعل و زمانی که یک فعل در آن صرف شده است، می توانید در ترجمه بسیار پیشرفت کنید؛ افزون بر آن، در عربی، بسیاری از لغات مشتق هستند؛ یعنی ریشه فعلی دارند و کافی است كه شما همان سه حرف اصلی تشکیل دهنده یک کلمه را بدانید؛ به این ترتیب، موفق خواهید شد كه با سهولت و به آسانی، معنی کلمه را حدس بزنید. نکته دوم آنکه در عربی برای حفظ معنی کلمات، می توانید از جعبه لایتنر  استفاده کنید. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا یادگیری ماندگاری داشته باشید و کلمات برای همیشه در ذهنتان باقی بماند؛ البته، استفاده از جعبه لایتنر در عربی نیز، مانند بیشتر دروس، به اینجا ختم نمی شود و شما می توانید در قواعد و سایر بخش های عربی هم از لایتنر  استفاده کنید.

مرحله سوم یادگیری درس عربی، مربوط به قواعد این درس است. در این مرحله سعی کنید كه با خود رو راست باشید و ببینید که چقدر از قواعد عربی را می دانید و چه مقدار آن برای شما نامفهوم است. پاسخ به این سؤال، بسیار مهم است؛ چون قواعد عربی در بیشتر موارد به صورت زنجیروار به هم پیوسته است؛ مثلاً بحث فعل و انواع آن، که در عربی راهنمایی آمده است، نقش مهمی در یادگیری شما در نحوه ساختن فعل امر و اسم فاعل، اسم مفعول و … دارد.

اگر واقعا در قواعد ابتدایی و اولیه مشکل دارید، اصلاً اشکالی ندارد که سری به جزوات و کتاب های راهنمایی خود بزنید و آنها را دوباره مطالعه کنید تا هم بهتر و هم با سهولت بیشتری قواعد دبیرستان را یاد بگیرید؛ پس از انجام این کار و فراگیری مقدمات، خلاصه ای از قواعد را تهیه کنید و در آن، نکته های خیلی مهم و استثناها را یادداشت کنید و پس از آن سعی کنید كه تست آن موضوع را بزنید؛ البته باید توجه کنید كه در ابتدا ده تا پانزده تست را انتخاب کرده و هر یک از آن تست ها را در زمان کمتر از یک دقیقه بزنید و سپس برای هر تست زده شده، درصد بگیرید و بعد از آن، با مراجعه به پاسخنامه، اشکالات و نقاط ضعف را خود پیدا کرده و سعی کنید كه با مراجعه به قواعد خلاصه شده یا قواعد مفصل در کتاب، مطالب را در ذهن خود تثبیت نمایید. در این حالت است که شما کم کم به قواعد عربی تسلط پیدا مي كنيد. اگر در يادگیری قواعد در این مرحله هنوز مشکل داشتید، دوباره به سراغ جزوه و کتاب هایتان بروید یا از دوستان و معلمتان کمک بگیرید؛ اما هیچ یک از قواعد را بدون يادگيري یا با یادگیری ناقص رها نکنید؛ زیرا در عربی، فراگيري بسیاری از قواعد، در یادگیری قواعد بعدی مؤثر هستند و نقص در یادگیری هر یک باعث می شود كه شما قواعد بعدی را نیز نتوانید به خوبی و به صورت کامل یاد بگیرید. بعد از رفع اشکال کامل به سراغ تست های بعدی بروید و كار خود را همین طور ادامه دهید.

کار دیگری که برای یادگیری بهتر قواعد می توانید انجام دهید، این است که قواعدی را که در مرحله اول یاد گرفته اید، روی متن پیاده کنید؛ یعنی متن درس را تجزيه و تر يكب کنید؛ مثلاً اگر در درس استثناء هستید، مستثنی و مستثنی منه ها را در متن درس پیدا کنید و ترکیب کنید. آن قدر این کار را انجام دهید تا با قواعد آن درس کاملاً آشنا شوید. بعد از یادگیری قواعد و ترجمه، نوبت به تمرین ها می رسد. سعی کنید كه تمرین های کتاب را خودتان بدون نگاه کردن به جزو ه حل کنید؛ حتی می توانید کمی آنها را تغییر داده و باز هم حل کنید؛ به طور مثال، در مبحث اعلال، فعل معتل ناقص را تبدیل به اجوف کنید و بار دیگر در ذهنتان به سؤال پاسخ دهید.

مرحله آخری که در مطالعه عربی برای کنکور باید انجام دهید این است كه تست های جامع را در زمان مقرر شده در کنکور بزنید و معلومات، سرعت و مهارت خود را بسنجید. انجام این کار باعث می شود تا آمادگی خود را در زمان بندی خاص تجربه نماييد و بتوانید تسلطتان به اطلاعات را با زمان بندی، هماهنگ کنید. در این زمان به خودتان یاد بدهید که با هماهنگی زمان و اطلاعاتتان، از تست های سخت بگذرید تا بتوانید تمام سؤالات را بخوانید و از معلوماتتان حداكثر استفاده را ببرید.

علاوه بر مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، در خواندن درس عربی به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- براي مطالعه درس عربي حتماً به بودجه بندی سؤالات توجه کنید و اگر تازه تصمیم به مطالعه این درس گرفته اید، با توجه به نقاط قوت و ضعف و توان مطالعاتی خود برنامه ریزی کنید.

2- خواندن قواعد را از پایه شروع کنید و آنها را برای خود همراه با مثال خلاصه نویسی

نمایید.

3- به لغت آموزی در این درس توجه داشته باشید؛ زیرا با لغت آموزی خوب می توانید در زمان پاسخگویی به سؤالات صرفه جویی کنید؛ به علاوه، این عمل، دقت شما را در قسمت های دیگر زبان عربی افزایش خواهد داد.

4- از لغات و اصطلاحات مشکل فیش برداری کنید.

5- در درس عربی به اعراب کلمات (منصوب، مرفوع، مجرور و مجزوم) دقت ویژه داشته باشید.

6- فراموش نکنید که شرط مهم و اساسی ماندگاری مطالب در ذهن، مرور آنها به صورت مداوم است. بهترین مرور، به ترتیب، یک روز، یک هفته و یک ماه پس از اولین مطالعه است.

7- عربی را به صورت پیوسته بخوانید؛ یعنی هر گاه شروع به مطالعه این درس نمودید، تا زمان برگزاري کنکور، این مطالعه را به طور پيوسته ادامه دهید.

8- در هنگام تست زنی یا در هنگام بررسی تست ها، هر چهار گزینه را مورد بررسی قرار دهید و گزینه های غلط را با بیان دلیل اشتباهات آنها کنار بگذارید. با انجام این کار، شما عملاً چهار تست را حل کرده اید.

9- نگاه کردن به پاسخ های تشریحی سؤالات عربی، بعد از پاسخ دادن، بسیار لازم است و در فراگيري اين درس خیلی به شما کمک خواهد کرد؛ هر چند به تست ها درست پاسخ داده باشید. توجه کنید که هنگام مطالعه پاسخ هاي تشريحي، باز هم هر چهار گزینه را بررسی کنید.

10- اگر قواعد عربی را درس به درس نمی خوانید و آنها را به صورت موضوعی مطالعه می کنید، حتماً سعی کنید كه درس های کتاب را نیز در زمان خود مطالعه کنید.

 

 

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :