فیزیک آسان است اگر

میثم دریکوندی

با اینکه فیزیک، درس بسیار مهمی است، اما بسیاری از داوطلبان آن را جزء درس های مشکل می دانند؛ ولي توجه داشته باشید برخلاف ظاهر سختی که این درس دارد، اگر با آن همراه شوید و در هنگام مطالعه به مفاهیم درس توجه کنید و با آن كنار بياييد اين درس برای شما جزو دروس شیرین و به یادماندنی خواهد شد؛ در واقع، شما می توانید مطالعه این درس را برای خود آسان و راحت نموده و از آن نمره خوبی را کسب کنید.
مطالعه دقیق و اصولی درس فیزیک، مستلزم این است که این درس را در سه مرحله و با دقت بخوانید:

1- مطالعه اولیه

بسیاری از داوطلبان، با تصور اینکه فیزیک درسی مشکل است، سعی می کنند تا با جمع آوری جزوات مختلف به مطالعه این درس بپردازند؛ اما باید بدانید که در آغاز اصلاً نیازی به انجام این کار نیست و شما بايد اساس كار خود را در مطالعه درس فیزیك، روی كتاب درسی و موضوعات مطرح شده در آن بگذارید و سپس در صورت لزوم، به جزوات دیگر مراجعه كنید. می توانید استفاده از جزوات را برای مطالعه تکمیلی و آموختن اطلاعات بسیار ریزی که ممکن است در آزمون سراسري مطرح شود، اختصاص دهید. انجام این كار، مخصوص داوطلبانی است که مباحث کتاب را به خوبی یادگرفته اند و نیز وقت کافی برای پرداختن به این موضوعات را دارند.

از چند سال قبل، طراحان درس فیزیک سعی می کنند تا براي این درس، سؤالات مفهومی طرح نمایند. این موضوع باعث می شود تا داوطلبانی که واقعاً مباحث را به خوبی خوانده و آنها را یاد گرفته اند، به سؤالات پاسخ دهند؛ به این ترتیب و به عنوان مثال، قبلاً یك دانش آموز برای تسلط بر فصل حرکت شناسی در مبحث مکانيک بايد حداقل 30 تا 40 نكته كنكوری را حفظ می كرد، ولی اكنون احاطه بر مطلب درسی به اضافه چند نكته اساسی، می تواند به تست زنی خوب در این درس کمک بسیار زیادی کند؛ ضمن آنكه شما باید ابتدا مطالب را به صورت مفهومی و کامل یاد گرفته و سپس از نکات تستی استفاده کنید؛ بنابراين، از درك عمیق و مفهومی فیزیك غافل نشوید و هرگز یك مفهوم فیزیك را، با ژرفایی كه دارد، در حد یك تعریف خشك پایین نیاورید.
حتماً برخی از شما داوطلبان عزیز می پرسید که منظور از مفهومی خواندن فیزیک چیست و چگونه باید این کار را انجام داد. در پاسخ مي گویيم که شما داوطلب گرامی برای مفهومی خواندن باید، به جای حفظ نکات و فرمول های غیر لازم، روش های حل مسأله را یاد بگیرید و برای شروع مطالعه، متن کتاب درسی و حل مثال ها و تمرین های آخر فصل کتاب درسی را در سر لوحه کار خود قرار دهید. تعداد سؤالات فیزیک نامحدود است، ولی تیپ های موجود برای هر بحث، محدود است؛ بنابراين مفاهیم مرتبط با هر تیپ و روش های حل مربوط به آن را کاملاً یاد بگیرید و برای هر تیپ، تمرین های زیادی را حل کنید.
در شروع مطالعه صبور باشید. اگر داوطلبی هستید که در این درس ضعیف هستيد یا احساس می كنید که آن طور که باید، نمی توانید به صورت اصولی این درس را مطالعه کنید، مطمئن باشید که با کمی پشتکار و جدیت می توانید نتیجه قابل قبولی را در این درس کسب کنید. یکی از راه های موفقیت در این درس، حل تمرین های زیاد برای هر مبحث است. بايد بدانید که میزان موفقیت شما، بستگی به حجم تمرین شما در این درس دارد.
نکته بسیار مهم دیگری که در مطالعه فيزيك، حتماً باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای پاسخگویی به برخی از سؤالات این درس، لازم است تا بعضی از محاسبات ریاضی را به خوبی بدانید؛ زیرا ممکن است، به دلیل ضعفی که در محاسبات ریاضی دارید، نتوانید از عهده حل مسأله برآیید؛ پس توصیه می كنیم تا در قسمت هایی از ریاضیات که در حل مسائل فیزیک کاربرد بیشتری دارند، مطالعه و تمرین داشته باشید.
پس از اینکه هر یک از مباحث را مطالعه کردید، به سراغ تمرین های آن مبحث بروید و تا می توانید، تمرین های بیشتری از آن مبحث را حل کنید. مقدار وقتی که برای هر مبحث می گذارید، بسته به وقت، توان و میزان یادگیری شما و اهمیت آن مبحث است. پس از حل تمرین ها، تمرین های سخت را علامت زده و در مرورهای بعدی، دوباره آنها را حل و بررسی كنید. در مطالعه اولیه می توانید از تست های کنکور نیز برای تمرین استفاده کنید.

2- مرور

مرور کردن، کلید تثبیت اطلاعات در هر درسی در کنکور است. اگر به عنوان یک داوطلب کنکور، درسی را بخوانید، اما آن درس را مرور نکنید، مطمئن باشید که نمی توانید نتیجه مطلوب و قابل قبولی را در درس مورد نظر کسب کنید. درسی مانند فیزیک، به دلیل مباحث متفاوتی که دارد، نیازمند مرورهای مختلف است تا مطالب آن یادآوری شده و فراموش نشوند. برای مرور بهتر و اصولی تر، سعی کنید كه پس از هر بار خواندن، از نکات و فرمول های مهم یادداشت برداری کنید و برای مرور از این یادداشت ها استفاده کنید. کار بسیار مفیدی که می توانید انجام دهید، این است که یادداشت های خود را به صورت مبحثی جمع آوری کنید تا هنگام مطالعه، تمام مطالب مهم مربوط به یک مبحث را کنار هم داشته باشید. در این درس نیز، مانند بسیاری دیگر از دروس، باید چند مرحله مرور را در برنامه ریزی خود بگنجانید. بهتر است كه مرور اصلی و نهایی را برای ايام بعد از عید در نظر بگیرید. تا آن زمان، کل مطالب یا بخش مهمی از آن را فراگرفته و احتیاج دارید تا مطالب را به طور کامل در ذهن خود تثبیت کنید و برای انجام این کار، نیاز به مرور نهایی وجامع دارید؛ اما در طی مدت مطالعه، قبل از مرور جامع نیز شما نیاز به مرورهای مختلف دارید. انجام این کار برای آن است تا شما بتوانید مباحثی را که هر هفته در این درس مطالعه می کنید، به خوبی یاد گرفته و به حافظه خود بسپارید. اینکه ساعات مطالعه و مدت آن در برنامه چقدر باشد، به شما و میزان یادگیری تان بستگی دارد. می توانید بعد از هر دفعه مطالعه این درس یا پس از مطالعه کل مبحث، به مرور آن بپردازید. مهم این است که مرور را در برنامه مطالعاتی خود گنجانده باشید.کار دیگری که در مرور این درس می توانید انجام دهید این است که تست هایی را که به عنوان تمرین حل كرده بودید و از نظر شما سخت بوده است و نمونه های مشابه آن را نیز در مرورهایتان قرار دهید تا بتوانید تسلط بیشتری بر درس پیدا کنید.

3-تست زني

یکی از کارهایی که شما داوطلب عزیز برای موفقیت در درس فیزیک بايد انجام دهید، این است که با تست های تمرینی و سپس سرعتی در این درس، خودتان را محک زده و نقاط قوت و ضعفتان را دریابید. اگر نگاهی گذرا به پرسش های فیزیك در آزمون سراسري سال های گذشته داشته باشید، خواهید دید كه اكثر پرسش های این درس، تكراری هستند؛ یعنی در حدود 70 تا 80 درصد این پرسش ها، مشابه پرسش های كنكور سال های قبل هستند؛ پس حتماً به عنوان تمرین تست زنی، بررسی تست های كنكور سال های قبل را در این درس، نيز در برنامه خود بگنجانید.
در مبحث مكانیك، برای یادگیری بهتر، تا می توانید، تست های متنوع و مسائل مختلف را، كه در سطح كتاب درسی است، حل كنید.
برای هر مبحث، با توجه به اهمیت آن و وقتی که دارید، بین 40 تا 50 تست انتخاب کنید. اگر
مبحثی را به طور كامل نخواندید، به حل تست های تمرینی مربوط به آن نپردازید. در انتخاب تست های تمرینی، اولویت با تست های آزمون های سراسري سال های گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می دهند. در ابتدا، که به حل تست می پردازید، زمان را در نظر نگیرید و فقط خودتان را در میزان یادگیر ی در تست زنی سؤالات آن مبحث محک بزنید و تست زنی سرعتی را به خرداد ماه محول کنید. تست هایی را كه حل نكرده یا غلط حل كرده اید، حتماً علامت گذاری كنید؛ زیرا در این تست ها ضعف دارید و باید آن ضعف ها را برطرف كنید. در زمان مرور یک مبحث از درس فیزیک، به سراغ تست هایی که قبلاً به آنها پاسخ غلط داده یا اصلاً نتوانسته اید حل کنید، برويد. اگر باز هم در حل برخی از این تست ها مشکل داشتید، این موضوع به آن معنی است که شما باید مبحث مورد نظر را چندین بار دیگر بخوانید تا به طور کامل به آن مبحث و تست هایش مسلط شوید. در نهایت، پس از مرور نهایی این درس، به تست زنی سرعتی مبادرت کنید.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :