زبان انگليسي و نكاتي كه بايد بدانيم

میثم دریکوندی

یکی از دروس عمومی مهمی که نقش تعیین کننده ای در رتبه کنکور شما داوطلبان عزیز در هر یک از گروه های آزمايشي دارد، زبان انگلیسی است. میزان علاقه به آن و یادگیری زبان در بین داوطلبان کنکور، متفاوت است. بسیاری از داوطلبان، به خاطر علاقه به این درس و بسیاری ديگر، به دلیل اینکه این درس نقش مهمی در كسب رتبه مورد نظر آنها دارد، زبان را در کنکور خوب پاسخ می دهند و به همین دلیل، کار برای دسته دیگری از داوطلبان که تسلط چنداني به زبان انگلیسی ندارند، دشوارتر می شود؛ به خصوص، با توجه به آنكه در سال های اخیر، اهميت خاصی به این درس از سوي خانواده ها داده مي شود، بیشتر والدین سعی می کنند كه با فرستادن فرزندانشان به کلاس های زبان، به یادگیری زبان انگليسي آنها کمک کنند. با توجه به اینکه در سال های اخیر، بیشتر داوطلبان در این درس، درصد بالایی (60 تا 70 درصد) از سؤالات را به طور صحیح پاسخ می دهند، کسب درصد حداقل در اين درس، لازم است و برای پیشی گرفتن از دیگران، باید به کسب درصدهای بالاتر هم فکر کنید.
البته هنوز هم زبان انگلیسی، یک درس نسبتا دشوار برای بسیاری از داوطلبان محسوب می شود و علت آن هم این است که سؤالات این درس در سال های اخیر به سبک جدیدي طرح مي شود؛ بدين صورت كه از مباحث حفظی كاسته شده و مباحث مفهومی بيشتري در آن مطرح می شود؛ از طرف دیگر، داوطلبان ذهنیت درستی نسبت به این درس ندارند و آن را به صورت پیوسته در برنامه مطالعاتی خود قرار نمی دهند یا روش مطالعه درست و اصولی را در مطالعه این درس در پیش نمی گیرند. نکته دیگر اینکه زبان انگليسي در دفترچه سؤالات دروس عمومی، بعد از دروس ديگر می آید و مسائلی مانند کمبود وقت و… می تواند بر میزان پاسخگویی داوطلبان به آن، تأثیر گذارد.
قبل از اینکه به نحوه مطالعه این درس برای کنکور بپردازیم، لازم است شما عزیزان بدانید که از درس زبان در کنکور 25 سؤال مطرح می شود که 10 سؤال آن گرامر و واژگان، 10سؤال آن درک مطلب و 5 سؤال آن مربوط به متن کلوز است. اگر مباحث لغات و گرامر را مباحث حفظی و بقیه را مفهومی درنظر بگیریم، می بینیم که 40 درصد سؤالات از مباحث حفظی و بقیه از مباحث مفهومی، مهارتی، درک مطلب و احتمالا خارج از مباحث کتاب طرح می شود؛ پس اگر قصد دارید كه در کنکور، درصد خوبی را در درس زبان انگليسي کسب کنید، حتما به این نکته دقت کرده و با توجه به توان خود، به رفع ضعف ها یا تقویت پایه های خود در این درس بپردازید.

تا می توانید لغت بخوانید

برای پاسخگویی به سؤالات انگلیسی در کنکور، شما داوطلبان عزیز باید دو رکن اساسی آن، یعنی لغات و گرامر را به خوبی و به طور صحیح مطالعه کنید. شما با مطالعه صحیح و یادگیری اصولی این دو رکن، علاوه بر تضمین موفقیت در آزمون سراسري، براي تسلط بر این زبان قدم بزرگی نیز بر خواهيد داشت. همچنین با توجه به اینکه دانستن معنی لغات و عبارات، لازمه پاسخگویی به تمام سؤالات (چه سؤالات مربوط به لغات و چه سؤالات مربوط به گرامر) است و از طرف دیگر، قسمت اعظم سؤالات دربارة معنی لغات و عبارات (تقریباً 80 درصد سؤالات از معنی لغات و عبارات و 20 درصد از گرامر است) خواهد بود، اهمیت مطالعه لغات، بیشتر مشخص می شود.
این بحث که در سؤالات کنکور درس زبان انگليسي، مخصوصا در بخش متون، لغاتی خارج از کتاب های درسی هم استفاده می شود مسأله ای است که خیلی از دانش آموزان را نگران می کند؛ ولی چندان نگران اين موضوع نباشید؛ زیرا برای پاسخ به آن سؤال ها، نیاز بسیار ناچیزی به مطالعه خارج از کتاب دارید؛ به علاوه اینکه اگر شما دامنه لغت خود را گسترش دهید، با لغت هایی که معنی آنها را می دانید، می توانید گاهی به راحتی و گاهی به طور احتمالی، معنی برخی از لغاتی را که قبلا ندیده اید، حدس بزنید.
حتما از خود می پرسید كه چگونه یادگیری خود در قسمت لغات انگلیسی را بالا برده و آن را تقویت کنیم. سعی کنید كه همزمان با شروع مطالعه یک درس، کلمات را از همه جای درس (تمرین ها، متن ها، زیرنویس ها، جدول ها و…) استخراج كنيد و معنی آنها را با توجه به متن از فرهنگ لغت درآورید. راه های متفاوتی وجود دارد که شما بتوانید معنی یک لغت را مدت زمان بیشتری از حفظ داشته باشید. علاوه بر تکرار معانی لغات، شما می توانید آنها را در جدول هایی بنویسید که هر جدول، شامل گروهی از کلمات باشد که به نحوی در یک زمینه دارای اشتراک هستند؛ براي مثال:
کلمات هم شکل را در یک جدول بنویسید، مثلا:
(bind، bond، bund، band، bound،… يا bird، bread، braid، bride، breedو…)
کلمات مترادف را نيز در یک جدول بنویسید. مثلا:
(mediate، intervene، interpose،reconsiliate، interfereو…)
کلمات با یک پیشوند را هم در یک جدول بنویسید، مثلا:
(degenerate، decompose، deflate، deviateو…)
همچنين کلمات با یک مضمون (theme) مانند جدول مربوط به میوه ها، جانوران، گیاهان، زمان ها، مکان ها و… را نيز در یک جدول بنویسید.
سعی کنید كه جدول خود را با سه ستون طراحي کنید که یک ستون آن مربوط به کلمه و یک ستون برای معنی فارسی آن كلمه باشد و در ستون دیگر نیز یک جمله بنویسید (بهتر است که اين جمله را خودتان بسازید يا براي ساختن آن، از کتاب یا فرهنگ لغت زبان انگليسي استفاده کنید). برای اینکه دامنه لغت خوبی داشته باشید و بتوانید در کنکور به سؤالات درس زبان به خوبی پاسخ دهید، صرفا به لغات پایانی درس اکتفا نکنید. همچنين در نوشتن لغات و معنی آنها خیلی وسواس به خرج ندهید؛ ضمن اينكه کلمات خیلی ساده هم را وارد جدو ل نکنید. لازم نیست كه هر جدول شامل تعداد کلمات زیادی باشد. کامل شدن این جدول ها به صورت تدریجی و همراه با مطالعه کتاب صورت می گیرد؛ مثلا شما در درس یک، جدولی را ایجاد کرده اید که یک یا دو کلمه در آن قرار گرفته اند؛ اما در درس هشت یا نه، چند کلمه دیگر هم به آن اضافه می کنید. چون نمي توانيد همه لغات را در جدول ها قرار بدهید، باید یک جدول با عنوان other words يا unsubjected words نیز داشته باشید تا لغات مذکور را (که برای آنها وجه اشتراک پیدا نکرده اید) در آن بنویسید. نگران نباشید كه لغات زيادي را در این جدول مي نویسيد. تنها به تکرار کلمات اکتفا نکنید و برای یادگیری عمیق کلمات، بین آنها و مطالب موجود در حافظه نيز به نحوي ارتباط برقرار کنید. سعی کنید كه کلمات را در قالب تصاویر، جملات، آهنگ ها، رفتارهای روزمره جالب و خنده دار و… در حافظه ثبت کنید؛ مثلا اگر می خواهید كه معني fig (انجير) در ذهنتان ثبت شود، pig را تصور کنید که fig می خورد، و یا به فردی فکر کنید که chess بازی می کند و در همان حالcheese مي خورد.
پس از اتمام هر ساعت مطالعه زبان (واژگان، گرامر و تست)، یک کلمه را به عنوان کلمه روز انتخاب کنید و آ ن را در تقویمی (در همان روز) یادداشت کنید. سعی کنید كه به این کلمه، کمی بیشتر از دیگر کلمه ها بها دهید و در مورد آن بیشتر فکر کنید. انتخاب کلمه روز، کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد. فقط کلمه ای را انتخاب کنید که به دلایلی می خواهید آن کلمه را سریع تر یاد بگیرید یا اینکه مطمئن شوید كه برای مدت زیادی در ذهنتان خواهد ماند.
پس از مطالعه چندین درس و تهیه تعدادی از جدول ها (تقریباً 200 تا 300 کلمه)، ساعت مطالعه مختص به واژگان را به سه بخش (طبق بخش زیر) تقسیم کنید:
1- در یک قسمت مانند قبل، کتاب را مطالعه و جدول ها را تهیه یا کامل کنید. فراموش نکنید که مرور جدول ها، مهم ترین کاری است که شما بايد برای ماندگاری و حفظ لغات در ذهنتان انجام دهید.
2- برای ماندگاری بیشتر و بهتر لغات می توانید از جعبه یادگیری لایتنر استفاده کنید. گرچه بسیاری از داوطلبان کنکور و دانش آموزان، یادگیری با این روش را وقت گیر می دانند، اما اگر به این شیوه عمل کنید، مطمئن باشید که نتیجه بهتری خواهید گرفت.
3- در قسمت دیگر، تنها به خواندن متون انگلیسی بپردازید. هدف از ايجاد این بخش، کسب تجربه به منظور خواندن سریع متون انگلیسی است. شما باید با وجود مشاهده کلمات ناآشنا، مفهوم متن و جملات را درک كنيد و حتی با توجه به معنی جملات و مفهوم کلی متن، معنی کلمات جدید را حدس بزنید.

برای یادگیری گرامر در برنامه درسی، وقتی را اختصاص دهيد

یکی دیگر از بخش های زبان، که می توانید با یادگیری آن در آزمون این درس نمره خوبی کسب کنید، گرامر است. مفیدترین روش برای مطالعه و یادگیری گرامر، خواندن گرامرهای ذکر شده در کتاب های درسی و نوشتن یک خلاصه کلی از آنهاست. در این خلاصه برداری ها می توانید برای به خاطر سپردن مؤثرتر، با استفاده از خلاقیت ذهنتان، جملات یا کلماتی را به صورت رمزی ایجاد کنید و با به خاطر آوردن این جملات و کلمات رمزی، گرامرهای مورد نظر را نیز به یاد بیاورید؛ مثلا ترتیب قرار گرفتن صفات در جمله قبل از اسم را می توانید به این طریق به خاطر بسپارید.
با این همه، تنها خواندن و خلاصه برداری کردن از گرامرها (حتی اگر به بهترین شکل انجام گیرد)، به هیچ عنوان کافی نیست. شما باید برای درک و یادگیری عمیق گرامرها، تا می توانید تمرین های کتاب درسی (و کتاب های غیردرسی) را حل کنید. ضمناً سعی کنید كه جواب تمرین ها را در کتاب یادداشت نکنید تا بتوانید در مطالعات بعدی نیز خود را تست کنید.
برای هر هفته نیز یک گرامر را انتخاب کنید و سعی کنید كه در طول هفته، خيلي خوب آن را یاد بگیرید، با کمک آن جمله بسازید، در کتاب های درسی آ ن را مطالعه کنید و در درک مطلب هایی که در آن هفته می خوانید به دنبال آن بگردید.

دقت و سرعت، لازمه درک مطلب

بخش دیگری از درس زبان انگلیسی، که در کنکور از آن سؤال طرح می شود، درک مطلب است. مهم ترین نکته در درک مطلب، به کارگیری هم زمان سرعت و دقت است. ممکن است كه داوطلبی، دامنه لغت خیلی خوبی داشته باشد، اما در آزمون سراسري نتواند به خوبی به سؤالات درک مطلب پاسخ دهد؛ زیرا سرعت لازم برای خواندن متن و درک معنی اصلی آن را ندارد. در درک مطلب ها ابتدا یک نگاه کلی و گذرا در حد 1 تا 2 دقيقه به متن ارائه شده و سؤالات انداخته و سپس متن را بخوانید و سعی کنید، با توجه به نگاه گذرایی که به سؤالات انداخته اید، زیر نکات مهم آن را خط بکشید. در پاسخ دهی به سؤالات طرح شده از متن، ابتدا به سؤالات Vocabularyپاسخ دهید و سپس اگر سؤالی از ارجاع ضمیر وجود داشت به آن، و بعد هم به سؤالات مفهومی، که از ایده کلی متن پرسش کرده اند، پاسخ دهید. اگر فکر می کنید در زمانی که دارید نمی توانید به همه درک مطلب ها این گونه پاسخ دهید، ابتدا به سراغ سؤالات لغات و ارجاع ضمیر درک مطلب ها بروید و بعد، اگر وقت داشتید، بقیه سؤالات را پاسخ دهید. دقت داشته باشید که برای پاسخ به سؤالات لغت درک مطلب ها، شما نیازی به خواندن متن ندارید.

با تست زنی، خود را محک بزنید

یکی از کارهای بسیار مهمی که باید در درس زبان انجام دهید، این است که با تست زنی در این درس، خود را محک بزنید. یکی از اهداف تمرین تست زنی، شناخت نقاط ضعف و قوت است؛ به طوري که شما متوجه شوید در کدام قسمت از سؤالات (گرامر، درک مطلب و…) قوی و در کدام قسمت ضعیف هستید تا بعدا با توجه به آنها به سؤالات پاسخ دهید. برای این منظور در ابتدا تست زنی را به صورت تست های تمرینی و بدون در نظر گرفتن زمان انجام دهید؛ اما وقتی میزان مطالعه تان زیاد شد و به ایام پس از عید رسیدید، تست زنی سرعتی را در برنامه خود قرار دهید. برای هر ساعت مطالعه مختص تست زنی، یک آزمون انگلیسی تهیه کنید. در اين زمينه مي توانيد از آزمون های مشابه کنکور یا آزمون های سراسري گذشته استفاده کنید (البته آزمون های سراسري گذشته، برای زمانی است که اکثر مطالب را مطالعه کرده اید). ضمناً از تست های طبقه بندی شد ه موضوعی (مثلاً صد تست پشت سرهم در مورد ضمایر و…) استفاده نکنید. در هر آزمون، این احساس را در خود ایجاد کنید که سر جلسه آزمون سراسري هستید؛ بنابراين، زمان را کنترل کنید. با پیشرفت مطالعه و تمرین باید زمان پاسخگویی به سؤالات کاهش یابد. در انتهای هر آزمون، نکات جدید گرامري و همچنین کلمات ناآشنا و جدید را، که در هنگام مطالعه به آنها برنخورده یا به آنها توجه نکرده بودید، مشخص كرده و آنها را یادداشت کنید تا در ساعت مطالعه مختص واژگان یا گرامر، اين موارد را نيز مطالعه کنید.
با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، به عنوان یک داوطلب، این شما هستید که بايد به اين نتيجه برسيد و بدانيد که بهترین شیوه مطالعه زبان انگليسي در ايام آمادگي کنکور، برای شما كدام شيوه است؛ زیرا این موضوع، یادگیری شما را آسا نتر می کند؛ اما پیشنهاد ما این است که ابتدا گرامر هر درس را مطالعه کنید و سپس 20 تست گرامر مربوط به آن را پاسخ دهید و اشکالات خود را بررسی و تحلیل کنید و پس از آن به سراغ Reading درس بروید. همچنين پاراگراف اول را یک بار بخوانید و سعی کنید كه معنی و مفهوم آن را دریابید و بعد از آن، سعی کنید معنی کلماتی را که نمی دانید، با توجه به نشانه ها و به كارگيري روش های مختلف، از خود متن حدس بزنید؛ البته انجام این کار درباره تمام کلمات، ممکن نیست؛ بنابراين، معنی کلماتی را که نمی توانید از متن دریافت کنید، با مراجعه به یک فرهنگ واژگان فراگیرید. در حین مطالعه هر پاراگراف نيز به ارتباط جملات، مرجع ضمایر و حتی گرامر آن درس یا درس های قبلی، توجه فراوانی داشته باشید. همچنين بعد از مطالعه هر پاراگراف، سعی کنید كه مفهوم و منظور اصلی آن پاراگراف را در یک یا دو جمله انگلیسی یا فارسی خلاصه کنید و در پایان آن بنویسید. انجام این کار نشان می دهد که آیا آن پاراگراف را درست فهمیده اید یا خیر؛ سپس به انجام تمرین های آن درس بپردازید و در تمام این مدت، یادداشت برداری از لغات سخت را فراموش نكنيد و وقتی را برای حفظ کردن آنها نيز در نظر بگیرید.

به این نکات نیز توجه کنید:
 كتاب هاي درسي را با دقت بخوانید و لغت های مهم آنها را مشخص کنید و سپس مطالب مربوط به گرامر را از كتاب ها درآورید و در جایی جداگانه بنویسید و هر چند وقت یک بار، آنها را مرور کنید.
 برای حفظ لغات باید به طور كامل هر جمله را بخوانید و آن را معنی کنید و معنای کلمه مورد نظر را در جمله حدس زده یا پیدا کنید و بعد، با مراجعه به معنی درس، پاسخ خود را بررسی کنید.
 تمام بخش های کتاب زبان، از جمله لغات، متن ها، صورت و پاسخ تمرین ها و … را باید بخوانید و لغاتش را درآورید؛ نه اینکه فقط به لغات آخر هر درس اکتفا کنید.
 تمام تمرین ها را حل کنید.
 سعی کنید كه لغت ها را با یک یا چند مترادف انگلیسی یاد بگیرید.
 تست های زبان را به صورت در هم بزنید، نه طبقه بندی شده.
 در هنگام زدن تست، چه گرامر باشد، چه درک مطلب و چه لغت، صورت تست و گزینه ها را معنی و از لغات جدید فیش برداری کنید.
 صحبت کردن در کلاس با همکلاسی ها یا در خانه با یکی از افراد تحصیل کرده به زبان انگلیسی، دشوار، ولی بسیار مفید خواهد بود.
 در وقت های تلف شده (اتوبوس، مترو، مطب پزشك یا صف های مختلف) لغات فیش برداری شده زبان را بخوانید.
 مشاهده فیلم های انگلیسی زیرنویس دار، کمک مؤثری به یادگیری بهتر شما خواهد کرد.
به عنوان نكته آخر، داوطلبان علاقه مند به زبان انگليسي، فقط به شرکت در گروه آزمايشي زبان هاي خارجي آزمون سراسري اكتفا نكنند؛ بلكه حتما در رشته اصلی خود و در کنار آن در کنکور گروه آزمايشي زبان هاي خارجي هم شرکت کنند؛ چرا که ظرفیت پذیرش و تنوع رشته در اين گروه آزمايشي، بسیار پایین است.

 

 

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :